Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Kayıt Yenilemelerle İlgili Bilgiler

..:: 2023-2024 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ ::..

 

2023-2024 BAHAR DÖNEMİ

 Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi 

Katkı Payı / Öğretim Ücreti Ödemeleri*

 

12 ŞUBAT 2024

 

 

16 ŞUBAT 2024 

 

Ders Kayıtları*

Ders Ekleme-Bırakma, Geç Kayıtlar ve Danışman Onayları*

17 ŞUBAT 2024 
 

25 ŞUBAT 2024
 

Derslerin Başlangıcı* 19 ŞUBAT 2024

* Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Turizm Fakültesi hariç.

  • Katkı Payı ve Öğretim Ücretleri, yukarıda belirtilen tarihler arasında herhangi bir Ziraat Bankası ATM’si veya internet şubesi aracılığıyla TC Kimlik No ile ödenecektir. Normal öğretim süresini okuyan örgün öğretim öğrencileri katkı payı yatırmayacaklardır. Bu öğrencilerin banka işlemleri bulunmadığından belirtilen tarihler arasında Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (https://ubys.comu.edu.tr/) üzerinden kayıt yenileme işlemlerini yapacaklardır.
  • 2023-2024 Öğretim Yılı Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri için tıklayınız

ÖNEMLİ HATIRLATMA

15.07.2023 tarih ve 32249 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar (Karar Sayısı: 7384)’ın 10. maddesinin 3. fıkrası’na göre; “Öğrencinin kayıtlı olduğu sadece bir programın öğrenci katkı payı, Devletçe karşılanır. Birinci öğretim veya açık öğretim kapsamında bir programa kayıtlı iken aynı kapsamda ikinci bir yükseköğretim programına (çift ana dal programları hariç olmak üzere) kayıt yaptırılması halinde ikinci yükseköğretim programına ait öğrenci katkı payları, öğrencilerin kendileri tarafından karşılanır.”

15 Temmuz 2023 tarih 32249 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 7384 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı için tıklayınız.

Yabancı Uyruklu öğrenciler için “2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim

Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar’ın 3. Maddesi ile Geçici Madde 1’de belirtilen hususlara uygun olarak;

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılından önce kayıt olanlardan Katkı Payı/Öğrenim Giderinin 3 katı,

2021-2022 ve 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında kayıt olanlardan Cari Hizmet Maliyetinin 1,5 katı,

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında kayıt olanlardan Cari Hizmet Maliyetinin 2 katı katkı payı/öğrenim ücreti uygulanmıştır.

2023-2024 Öğretim Yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci Katkı Payları için TIKLAYINIZ

Dikkat: Normal öğrenim sürelerini aşmayan örgün öğrenim öğrencileri herhangi bir ödeme yapmayacaklardır.

  • Not: Başarısızlık nedeniyle veya not yükseltmek amacıyla tekrara alınacak derslerin kodlarını transkriptlerinizden kontrol ediniz. (Başarısızlık nedeniyle veya not yükseltmek amacıyla tekrara alınacak derslerin eski kodlarıyla aynı koda sahip olmaları gerekmektedir.) Katkı Payını veya Öğretim Ücretini yatıran öğrenciler https://ubys.comu.edu.tr/ adresine giriş yaparak Menü > Öğrenci Sistemi > Öğrenci Bilgi Ekranı > Ders Seçimi - Kayıt Yenileme bağlantısından ders seçme ekranına ulaşabilirler. Ekrana bu dönem almanız gereken derslerin listesi gelecektir. Ekranda zorunlu dersler ve seçmeli dersler ayrı sekmelerde yer almaktadır. Almanız gereken dersleri seçip “Danışman Onayına Gönder” butonuna basarak kayıt yenileme işlemini tamamlamanız gerekmektedir.
  • Boş Kayıt Yapmak isteyen öğrenciler kayıt yenileme ekranında sağ üstte bulunan “Boş Kayıt Yapmak İstiyorum” bağlantısı aracılığıyla kayıtlanma işlemlerini tamamlayabilirler.
  • Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (https://ubys.comu.edu.tr/) giriş parolasını unutan-kaybeden öğrenciler, Parola işlemleri için sistemde kayıtlı cep telefonunuz aracılığı ile 444 17 18 nolu telefonu arayabilirsiniz. Parola ile ilgili öneri ve sorularınız için https://destek.comu.edu.tr/ adresinden talep girişinde bulunabilirsiniz.
  • Öğrenim görmek isteyen tüm öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemini yapmaları gerekmektedir (hazırlık sınıfları ve 1. sınıflar dahil)

 

 

 

Ders Seçimi ve Kayıt Yenileme süreciyle ilgili tüm soru ve sorunlarınız için destek.comu.edu.tr üzerinden "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı" departmanını seçerek ulaşabilirsiniz.

 

 

TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİN, ÖĞRETİM ELEMANLARIMIZIN, İDARİ PERSONELİMİZİN BAŞARILI BİR DÖNEM GEÇİRMESİNİ DİLERİZ..