Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Kayıt Yenilemelerle İlgili Bilgiler

2022-2023 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI

KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

 

TURİZM FAKÜLTESİ ve GÖKÇEADA UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU

2022-2023 GÜZ DÖNEMİ

TARİHLERİ

Katkı Payı / Öğretim Ücreti Ödemeleri*

05-16 Eylül 2022

Ders Kayıtları*

05-16 Eylül 2022

Ders Ekleme-Bırakma, Geç Kayıtlar ve Danışman Onayları*

19-30 Eylül 2022

Ders Başlangıç

19 Eylül 2022

DİĞER TÜM AKADEMİK BİRİMLER

2022-2023 GÜZ DÖNEMİ

TARİHLERİ

Kayıt Yenileme- Ders Ekleme-Bırakma, Geç Kayıtlar ve Danışman Onayları*

26 Eylül - 07 Ekim 2022

Ders Başlangıç*

10 Ekim 2022

* Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu  hariç

  • Katkı Payı ve Öğretim Ücretleri, yukarıda belirtilen tarihler arasında herhangi bir Ziraat Bankası ATM'si veya internet şubesi aracılığıyla TC Kimlik No ile ödenecektir. Normal öğretim süresini okuyan örgün öğretim öğrencileri katkı payı yatırmayacaklardır. Bu öğrencilerin banka işlemleri bulunmadığından belirtilen tarihler arasında Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (https://ubys.comu.edu.tr/) üzerinden kayıt yenileme işlemlerini yapacaklardır.
  • 2022-2023 Öğretim Yılı Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri için tıklayınız...
  • Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri'nin (Harç) nasıl yatırılacağı konusunda bilgi almak için tıklayınız...

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA

24.12.2019  tarih ve 30988 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar (Karar Sayısı: 1842)'ın 10. Maddesinin 3. Fıkrası'na göre; "Öğrencinin kayıtlı olduğu sadece bir programın öğrenci katkı payı, Devletçe karşılanır. Birinci öğretim veya açık öğretim kapsamında bir programa kayıtlı iken aynı kapsamda ikinci bir yükseköğretim programına (çift ana dal programları hariç olmak üzere) kayıt yaptırılması halinde ikinci yükseköğretim programına ait öğrenci katkı payları, öğrencilerin kendileri tarafından karşılanır.

27 Temmuz 2022 tarih 31905 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 5874 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı için tıklayınız.

2015-2016 Öğretim Yılı ve sonrasında kaydolan Yabancı Uyruklu Öğrencilerimiz 2019/30988 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın 3.Maddesi uyarınca aşağıdaki miktarların 3 katını yatıracaklardır.

Dikkat: Normal öğrenim sürelerini aşmayan örgün öğrenim öğrencilerden harç alınmayacaktır. 

 

  • Not: Başarısızlık nedeniyle veya not yükseltmek amacıyla tekrara alınacak derslerin kodlarını transkriptlerinizden kontrol ediniz. (Başarısızlık nedeniyle veya not yükseltmek amacıyla tekrara alınacak derslerin eski kodlarıyla aynı koda sahip olmaları gerekmektedir.) Katkı Payını veya Öğretim Ücretini yatıran öğrenciler https://ubys.comu.edu.tr/ adresine giriş yaparak Menü > Öğrenci Sistemi > Öğrenci Bilgi Ekranı > Ders Seçimi - Kayıt Yenileme bağlantısından ders seçme ekranına ulaşabilirler. Ekrana bu dönem almanız gereken derslerin listesi gelecektir. Ekranda zorunlu dersler ve seçmeli dersler ayrı sekmelerde yer almaktadır. Almanız gereken dersleri seçip "Danışman Onayına Gönder" butonuna basarak kayıt yenileme işlemini tamamlamanız gerekmektedir.
  • Boş Kayıt Yapmak isteyen öğrenciler kayıt yenileme ekranında sağ üstte bulunan "Boş Kayıt Yapmak İstiyorum" bağlantısı aracılığıyla kayıtlanma işlemlerini tamamlayabilirler.
  • Öğrenim görmek isteyen tüm öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemini yapmaları gerekmektedir (hazırlık sınıfları ve 1. sınıflar dahil)
  • İsteğe bağlı veya zorunlu hazırlık sınıfı öğrencileri de yukarıda belirtilen tarihler içinde kayıt yenileme işlemi yapacaklardır. Ancak bu öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri -diğer öğrencilerden farklı olarak- ders seçimi şeklinde değil, hazırlık programı kaydının yenilenmesi şeklinde olacaktır. Hazırlık sınıfı olan programlar için tıklayınız...
  • Lisansüstü öğrencileri, kayıt yenileme işlemleri için Lisansüstü Eğitim Enstitüsü web sayfasından bilgi alabilirler.
  • ÇOMÜ Kayıt Yenileme ve Ders Seçim İşlemleri Yardım Videosu

 

KAYIT DONDURMA İŞLEMLERİ ÖNLİSANS-LİSANS EĞİTİM ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİNİN 32. MADDESİ HÜKÜMLERİ UYARINCA YAPILMAKTADIR.

KAYIT DONDURMA TALEBİ OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ, ÖĞRENİM GÖRDÜKLERİ AKADEMİK BİRİME BİR DİLEKÇE İLE BAŞVURMALIDIR. (Örnek dilekçe için tıklayınız)

AKADEMİK BİRİM İLETİŞİM BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Ders Seçimi ve Kayıt Yenileme süreciyle ilgili tüm soru ve sorunlarınız için destek.comu.edu.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

[ELEKTRONİK KAYIT YAPAN TÜM ÖĞRENCİLERİN KAYITTA  İSTENEN EVRAKLARI 07 EKİM 2022 MESAİ BİTİMİNE KADAR KAYITLI OLDUKLARI AKADEMİK BİRİMİN ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSUNA TESLİM ETMELERİ GEREKMEKTEDİR]

İstenen Evraklar

1) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın fotokopisi ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi(E-Devletten alınan lise mezuniyet belgesi geçerlidir).

2) 2022 ÖSYS Yerleştirme Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı).

3) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

4) 6 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf.

5) Kimlik fotokopisi.

6) Elektronik kayıt yapanlar için kayıt olduklarını gösterir barkodlu çıktı

 

TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİN,AKADEMİSYENLERİMİZİN, İDARİ PERSONELİMİZİN BAŞARILI BİR DÖNEM GEÇİRMESİNİ TEMENNİ EDERİZ..