Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

ESKİ MEZUN ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE

.

ÜNİVERSİTEMİZ ESKİ ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE 

 

        Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen YÖKSİS veri tabanı çalışmaları kapsamında ülkemiz genelinde çeşitli kuruluşlar YÖKSİS veri tabanına entegre olmakta ve her geçen gün söz konusu veri tabanından yararlanan şahıs veya kuruluş sayısı artmaktadır.

Üniversitemiz de yurt genelinde büyük kolaylıklar sağlayan YÖKSİS veri tabanına entegre olmuş ve senkronize bir şekilde çalışmaya başlamıştır. Ancak, geçmiş yıllarda (genellikle 2003 yılı ve öncesi) mezun olmuş veya herhangi bir nedenle ilişik kesmiş öğrencilerin bilgileri E-devlet, ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim vb. kurumlarda görünmemektedir. Bunun nedeni 2003 yılı ve önceki yıllarda okuyan öğrencilerin T.C. Kimlik numaralarının Üniversitemiz Öğrenci Bilgi Sisteminde bulunmamasıdır. Bu durumdan dolayı problem yaşayan eski öğrencilerimizin destek.comu.edu.tr üzerinden, mezun ise nüfus cüzdanı ve diplomalarının ön ve arka yüzlü suretleri ile birlikte ekteki dilekçeyi doldurarak göndermeleri, diğer nedenlerle ilişik kesmiş öğrencilerin ise kimlik bilgileri ile birlikte yazılı olarak talepte bulunmaları gerekmektedir.(Belgelerin taranmış olması veya okunabilir çözünürlükte cep telefonu ile fotoğrafının çekilmiş olması da yeterlidir.) Bu başvuru işlemi sonucunda bilgi gönderimi/güncellemesi (mesai saatleri içinde) en kısa sürede yapılacaktır. 

(Bu başvuru ile sadece ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ mezunlarına hizmet verilmektedir. Eğer başka bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olduysanız ilgili kurum ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.)
 

* Üniversitemizden pedagojik formasyon eğitimi alan veya devam eden öğrenciler YÖKSİS ile ilgili problemlerde öncelikle formasyon aldıkları okulla göre İLAHİYAT veya EĞİTİM Fakültemize ulaşmalıdırlar. 

 

* Başvuru dilekçeniz ve eklediğiniz belgeler teyit amaçlı mezun olduğunuz akademik birime iletilmektedir. 

 

Mezuniyet bilgisi Üniversite tarafından güncellenen mezunlar, ÖSYM'nin aday işlemleri sisteminden başvuru yapıyorsa aşağıdaki ekran alıntısında belirtildiği gibi "EĞİTİM BİLGİLERİM" menüsü altında bulunan "Eğitim Bilgilerimi E-Okul / YÖKSİS'ten Güncelle" butonuna basması gerekmektedir. 

 

E-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden mezuniyet belgesi almak veya sorgulamak isteyenler aşağıdaki ekran alıntısında belirtilen yolu takip edebilirler.

 

 

Ekler

Yöksis Mezun Bilgisi Aktarım Talebi.docx