Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

2021-2022 GÜZ DÖNEMİ KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

***

2021-2022 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI

KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

 

Kayıt Yenileme Takvimi 

 Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi 

Katkı Payı / Öğretim Ücreti Ödemeleri

 04.10.2021

08.10.2021

Ders Kayıtları

 04.10.2021

 08.10.2021

Ders Ekleme-Bırakma, Geç Kayıtlar ve Danışman Onayları

11.10.2021

15.10.2021


2021-2022 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Kayıt Yenileme İşlemleri (Diş Hekimliği ,Turizm,Tıp Fakülteleri hariç) tüm enstitü, fakülte ve yüksekokullar için 4 Ekim-8 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

  • Katkı Payı ve Öğretim Ücretleri, yukarıda belirtilen tarihler arasında herhangi bir Ziraat Bankası ATM'si veya internet şubesi aracılığıyla TC Kimlik No ile ödenecektir. Normal öğretim süresini okuyan örgün öğretim öğrencileri katkı payı yatırmayacaklardır. Bu öğrencilerin banka işlemleri bulunmadığından belirtilen tarihler arasında Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (https://ubys.comu.edu.tr/) üzerinden kayıt yenileme işlemlerini yapacaklardır.
  • 2021-2022 Öğretim Yılı Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri için tıklayınız...
  • Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri'nin (Harç) nasıl yatırılacağı konusunda bilgi almak için tıklayınız...

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA

01.07.2021  tarih ve 31528 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar (Karar Sayısı: 1842)'ın 10. Maddesinin 3. Fıkrası'na göre; "Öğrencinin kayıtlı olduğu sadece bir programın öğrenci katkı payı, Devletçe karşılanır. Birinci öğretim veya açık öğretim kapsamında bir programa kayıtlı iken aynı kapsamda ikinci bir yükseköğretim programına (çift ana dal programları hariç olmak üzere) kayıt yaptırılması halinde ikinci yükseköğretim programına ait öğrenci katkı payları, öğrencilerin kendileri tarafından karşılanır.

01 Temmuz 2021 tarih 31528 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2755 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı için buraya tıklayınız.

2015-2016 Öğretim Yılı ve sonrasında kaydolan Yabancı Uyruklu Öğrencilerimiz 2019/30988 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın 3.Maddesi uyarınca aşağıdaki miktarların 3 katını yatıracaklardır.

Dikkat: Normal öğrenim sürelerini aşmayan örgün öğrenim öğrencilerden harç alınmayacaktır. 

 

  • Not: Başarısızlık nedeniyle veya not yükseltmek amacıyla tekrara alınacak derslerin kodlarını transkriptlerinizden kontrol ediniz. (Başarısızlık nedeniyle veya not yükseltmek amacıyla tekrara alınacak derslerin eski kodlarıyla aynı koda sahip olmaları gerekmektedir.) Katkı Payını veya Öğretim Ücretini yatıran öğrenciler https://ubys.comu.edu.tr/ adresine giriş yaparak Menü > Öğrenci Sistemi > Öğrenci Bilgi Ekranı > Ders Seçimi - Kayıt Yenileme bağlantısından ders seçme ekranına ulaşabilirler. Ekrana bu dönem almanız gereken derslerin listesi gelecektir. Ekranda zorunlu dersler ve seçmeli dersler ayrı sekmelerde yer almaktadır. Almanız gereken dersleri seçip "Danışman Onayına Gönder" butonuna basarak kayıt yenileme işlemini tamamlamanız gerekmektedir.
  • Boş Kayıt Yapmak isteyen öğrenciler kayıt yenileme ekranında sağ üstte bulunan "Boş Kayıt Yapmak İstiyorum" bağlantısı aracılığıyla kayıtlanma işlemlerini tamamlayabilirler. 2021-2022 Güz Dönemi için ERASMUS,MEVLANA,FARABİ,FREE MOVER programları kapsamında öğrenim görmek için farklı üniversitelere giden öğrenciler “Boş Kayıt” yapacaklardır.
  • Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (https://ubys.comu.edu.tr/) giriş parolasını unutan öğrenciler, yeni parolalarını https://hesap.comu.edu.tr/student/forgotten/form bağlantısında yer alan formu doldurarak temin edebilirler.  Parola ile ilgili problemler için 444 17 18 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı çağrı merkezi aracılığıyla veya destek.comu.edu.tr üzerinden Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na ulaşabilirsiniz.
  • Öğrenim görmek isteyen tüm öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemini yapmaları gerekmektedir (hazırlık sınıfları ve 1. sınıflar dahil)
  • İsteğe bağlı veya zorunlu hazırlık sınıfı öğrencileri de yukarıda belirtilen tarihler içinde kayıt yenileme işlemi yapacaklardır. Ancak bu öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri -diğer öğrencilerden farklı olarak- ders seçimi şeklinde değil, hazırlık programı kaydının yenilenmesi şeklinde olacaktır. Hazırlık sınıfı olan programlar için tıklayınız...
  • Kayıt Dondurma işlemleri için öğrencisi olduğunuz akademik birime bir dilekçe ile talebinizi iletebilirsiniz. Kayıt dondurma işlemleri en geç derslerin başlangıç tarihinden itibaren 1 ay içerisinde yapılmalıdır. Kayıt donduran öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti ödemez.
  • Ders seçimi ile ilgili her türlü probleminiz ile ilgili destek.comu.edu.tr üzerinden destek talebinde bulunabilirsiniz. 

 

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA

2020 veya 2021 girişli  Elektronik Kayıt yapıp  evrak teslim etmeyen öğrencilerimiz en geç 15 Ekim 2021 tarihine kadar kayıt yaptırdıkları akademik birim öğrenci işleri bürosuna evraklarını teslim etmelidir.